صادرات برنج به عراق چگونه است؟

کشاورزان برنج آمریکایی روی وام اخیر ۴۵۰ میلیون دلاری بانک صادرات و واردات آمریکا به عراق حساب باز کرده­اند تا واردات برنج این کشور را از سربگیرند. عراق در سال جاری هنوز هیچ برنجی خریداری نکرده است، برخلاف سال ۲۰۱۹٫ بر اساس داده های USDA، سال گذشته عراق حدود ۱۵٫۵ میلیون دلار از ایالات متحده را از ژانویه تا ژوئن وارد کرد و ایالات متحده واقعاً می­تواند اکنون از این تجارت استفاده­کند زیرا صادرات نسبت به سال گذشته کاهش یافته­است. عراق مدت‌هاست که واردکننده بزرگ برنج ایالات متحده بوده­است، اما همه‌گیری کووید-۱۹ به اقتصاد کشوری که غلات را از طریق مناقصه‌های دولتی خریداری می‌کند، فشار وارد کرده­است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

صادرات برنج به عراق

خرید برنج عنبر بو و چمپا

بابی هنکس، رئیس فدراسیون برنج ایالات متحده و رئیس کمیته تجارت بین المللی این گروه، گفت: «در طی چند سال گذشته، عراق به طور میانگین بیش از ۱۰۰۰۰۰ تن در سال مقصد مهمی برای برنج ایالات متحده بوده است با کاهش قابل توجه صادرات در سال ۲۰۲۰، صنعت برنج از اخبار وام EXIM استقبال می­کند و مشتاقانه منتظر برقراری مجدد تجارت با عراق است. کیمبرلی رید، رئیس و رئیس EXIM می‌گوید انتظار می‌رود این وام مستقیماً به نفع کشاورزان آمریکایی باشد که اکنون با در اختیار داشتن بودجه، فروش بیشتری به عراق خواهند­داشت. این وام بخشی از یک یادداشت تفاهم کلی ۵ میلیارد دلاری است که سال گذشته برای تسهیل تلاش های بلندمدت “برای شناسایی پروژه­های بالقوه در عراق برای خرید کالاها و خدمات تولید شده توسط ایالات متحده” امضا شد. با تبدیل شدن عراق به بازار نوظهور برنج باسماتی، صادرکنندگان این کشور چشم به جهش بیش از ۳۰ درصدی در محموله های برنج معطر خارج از کشور به ۳ میلیون تن در سال مالی جاری دارند.

اطلاعات درباره برنج

خرید برنج عمده شمال
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

آقای ویجی ستیا، رئیس انجمن صادرکنندگان برنج سراسر هند، گفت: «عراق ثابت می‌کند که یک بازار نوظهور برای صادرات برنج باسماتی است و اگر تقاضا از این کشور همچنان افزایش یابد، کل صادرات ما ممکن است در این فصل به رقم ۳ میلیون تن برسد.»

هند در سال گذشته ۲٫۲ میلیون تن برنج باسماتی صادر کرد که بیش از ۸۰ درصد آن به کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، ایران، کویت و یمن ارسال شد.

به گفته صادرکنندگان، عراق سالانه ۱٫۵ میلیون تن از انواع برنج ممتاز وارد می­کند.

او گفت: «صادرکنندگان از اینجا سال گذشته بیش از ۱ میلیون تن برنج باسماتی، عمدتاً PUSA 1121، را از طریق اردن و دبی به عراق ارسال کردند و این بازار در حال بهبود است.

صادرات برنج ایالات متحده شامل برنج خام یا آسیاب نشده، برنج آب پز، برنج قهوه ای و برنج کاملا آسیاب شده است. برنج خام در حال حاضر حدود یک سوم صادرات برنج ایالات متحده را به خود اختصاص می دهد و بازار اصلی آمریکای لاتین است. ایالات متحده تنها صادرکننده بزرگی است که اجازه صادرات برنج خام را می دهد. سایر صادرکنندگان بزرگ (هند، تایلند، ویتنام، پاکستان و چین) برای محافظت از صنایع آسیاب داخلی خود، محموله های برنج خام را محدود می­کنند.

به طور کلی، ایالات متحده تقریباً نیمی از محصول برنج خود را هر سال صادر می کند، عمدتاً به مکزیک، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی، کارائیب، آسیای شمال شرقی و خاورمیانه و همچنین حجم کمتری از این محصول را به کانادا، اتحادیه اروپا (EU) ارسال می کند. ، و جنوب صحرای آفریقا. بزرگترین منطقه واردکننده برنج در جهان، جنوب صحرای آفریقا است، اما بخش عمده واردات آن توسط صادرکنندگان آسیایی با قیمت پایین تامین می‌شود. کشورهای جنوب صحرای آفریقا بزرگترین مقصد برای محموله های برنج کمک های غذایی ایالات متحده است، در حالی که خریدهای تجاری اندک است. خاورمیانه (با ایران، عراق و عربستان سعودی بزرگترین خریداران) دومین بازار بزرگ واردات برنج در جهان است.

 

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما